Mirado, Etiopie - espresso - 250 g

4 hodnocení
299 Kč
Skladem (>5 ks)

Vysoce kvalitní 100 % arabika, která se pěstuje v oblasti Sidama v jižní části Etiopie. Zdejší vysoká nadmořská výška a ideální klima jsou zvlášť vhodné pro pěstování kávy. Je spíše sladší a v chuti můžete rozpoznat borůvky, guavu a marmeládu. Je napražena pro přípravu espressa v pákových i automatických kávovarech.

Kategorie: KÁVA
Intenzita: Stupnice: 4 z 5
Sladkost: stupnice: 5 z 5
Acidita: Stupnice: 3 z 5
Tělo: Stupnice: 4 z 5
Země původu: Etiopie
Kontinent: Afrika
Region: Sidama
Způsob zpracování: naturální

Majitel stanice, Asefa Dukamo, pracuje s kávou již od mladého věku. Jeho rodiče pěstovali kávu a další zahradní plodiny. Již v době svého dospívání si uvědomil, že v okolí není mnoho mycích stanic pro kávu a všichni pěstitelé tak musí cestovat velké vzdálenosti. Proto se rozhodl postavit vlastní mycí stanici, aby se zkrátila doba celého procesu všem producentům v jeho regionu. Postupem času se nápad rozrostl na dalších 20 mycích stanic, 5 mlýnů a 3 kávové farmy.

Stanice Mirado, která se nachází v oblasti Sidama v jižní části Etiopie, spolupracuje s více než tisícovkou producentů kávy. Většina kávy pěstované v tomto regionu je 100 % organická, protože farmáři nemají peníze na aplikaci chemických hnojiv, pesticidů nebo herbicidů.

Zároveň se producenti při pěstování kávy potýkají s řadou překážek – nedostatek elektřiny, vody, telekomunikace a silničního přístupu. Naštěstí Daye Bensa, organizace, která pomáhá producentům kávy zajišťovat export a shodou okolností ji řídí Asefův mladší bratr Mulugeta Dukamo, pracuje na zlepšení podmínek a celkově proti výše vypsaným překážkám. Iniciuje různé projekty, které doposud zahrnovaly výstavbu silnic pro spojení vesnic, vylepšení elektřiny a školení výrobcům na kávových plantážích o lepších zemědělských postupech. Daye Bensa má řadu cílů pro nadcházející roky, včetně zlepšení celého zemědělství a vybudování zdravotnického zařízení pro producenty kávy a jejich rodiny.

Cesta zpracování kávy začíná tím, že se ručně sbírají pouze ty nejzralejší třešně. Po sesbírání jsou třešně dodány do mlýna k třídění podle hustoty a kvality. Třídění se provádí ponořením třešní do nádrží a odstraněním plovoucích třešní před sušením. Po vytřídění se pak třešně přemístí na tradiční vyvýšené záhony vystlané pletivem. Poté se třešně každých 30 minut otáčejí, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. To obvykle trvá asi 12-15 dní v závislosti na teplotě a vlhkosti. Jakmile je káva usušená, producenti ji dopraví do mlýna, kde je oloupána pomocí stroje před zabalením, následně je připravena na export.